Praha

Plastická chirurgie

+420 273 038 900

Estetická dermatologie

+420 225 379 110

Brno

Plastická chirurgie & estetická dermatologie

+420 513 033 763

Liberec

Plastická chirurgie & estetická dermatologie

+420 605 201 155

+
Prosvítající rozšířené žilky na nohou či obličeji. Máte i vy s nimi své zkušenosti? Především na viditelných místech by se jich většina z nás nejraději nadobro zbavila. Odstranění žilek naštěstí není nemožné a estetická medicína nabízí řadu možností, jak s nimi skoncovat. Jde o ošetření rychlé, efektivní a bezbolestné. Přijďte na konzultaci k našim dermatologům a zjistěte, jaké řešení je právě pro vás to nejlepší!

Co jsou žilky / metličkové žilky

Jako metličkové žilky označujeme síť drobných žilek(1), které se nachází pod povrchem kůže. Projevují se modrým, fialovým a červeným zbarvením. Svoji barvu mají z procesu, kdy se snaží zregenerovat a zhojit. Tyto viditelné „žilky“ jsou buď rozšířené drobné žíly, nebo může jít o popraskané kapiláry (drobné cévy). Často jsou rozvětvené do tzv. pavoučků či metliček. Odtud také pochází název metličkové žíly (mikrovarixy).

Běžné se objevují popraskané žilky na nohou (oblast stehen, nad koleny). Příčinou metliček na nohách jsou drobná poškození cévní stěny. Výjimkou však nejsou ani žilky v obličeji, ať už kolem nosu, očí nebo ve tvářích. Červené žilky v obličeji, ačkoliv slabší než ty modré, mohou působit neesteticky a často tak přivádí klienty k nám do ordinace.

Proč se tvoří právě vám?

S přibývajícím věkem se zhoršuje kvalita elasticity kůže i cévní stěny. Vlivem úbytku pružnosti pak dochází k praskání žilek. V kombinaci se zhoršující se elasticitou pleti jsou popraskané žilky více viditelné na pohled. Jedním z faktorů jejich vzniku jsou hormonální změny v těle. Proto se s rozšířenými metličkami trápí ženy podstatně více než muži.

Popraskané žilky jsou příčinou žilní nedostatečnosti. Důvodem je zpětný tok krve v žilách. Právě při tomto procesu je na stěnu žíly vyvinutý tlak, který vede k jejímu poškození.

Co vše má vliv na vznik viditelných žilek

  • kouření
  • vyšší hmotnost
  • nedostatečná fyzická aktivita
  • horší kvalita pokožky ve vyšším věku
  • onemocnění zvané růžovka a jiná kožní onemocnění
  • špatná péče o pleť (např.: hrubé odličování a čištění pleti)

Nejlehčí forma křečových žil? Metličky (mikrovarixy)

Metličky jsou drobné rozvětvené popraskané žilky (vlásečnice). Nejčastěji se objevují na nohách v oblasti nad kolenem a na stehnech. Nebývají zdravotním problémem, ale pokud se objeví, je velmi důležité zpozornět, protože mohou být předzvěstí vzniku křečové žíly.

Co na metličkové žilky? Domluvte si konzultaci s našimi odborníky a ti vám navrhnou vhodnou terapii.

Prevence vzniku rozšířených žilek

  • dostatek pohybu(2)
  • vyvarovat se dlouhého sezení a stání(3)
  • nosit volnější oblečení, zejména v oblasti třísel
  • sprchovat končetiny studenou vodou
  • dostatečný odpočinek nohou ve zvýšené poloze
  • nekoupat se v příliš horké vodě
  • pestrá vyvážená strava s obsahem rutinu
  • omezit alkohol
  • omezit kouření
  • nošení kompresních punčoch
  • optimální váha

Jaké jsou metody odstranění žilek

Jaké jsou možnosti řešení a co pomáhá na metličkové žilky? Podívejte se na přehled jednotlivých zákroků(4):

  • Sklerotizace křečových žil (pěnová a kapalinová): Odstranění metličkových žilek a ostatních rozšířených žil. Vhodná terapie pro odstranění metličkových žil na nohou a obličeji.
  • Odstranění žilek laserem: Zákrok, kdy se žilky odstraní pomocí laserového mikropaprsku. Ten reaguje na pigmentové barvivo a ničí tmavě zbarvené cévky.
  • Odstranění žilek elektrokauterem: Přístroj odstraňující žilky teplem, které vzniká při použití vysokofrekvenčního proudu.

Odstranění žilek laserem a elektrokauterem

Elektrokauter pracuje na základě vysokofrekvenčního proudu. Vytváří teplo a působí na tkáně. Někdy se mu říká elektrický skalpel.

Laser naopak pracuje na principu laserového mikropaprsku, který reaguje na barvivo ve tkání a ničí tmavé cévky. Velmi často se využívá odstranění žilek laserem v obličeji (hlavně kolem nosu) a na nohou.

Ošetření není vhodné pro těhotné a kojící ženy, při onkologickém onemocnění a při opálené pokožce. Další kontraindikací je kardiostimulátor.

Odstranění žilek v obličeji a na nohách má další důležitá pravidla. Zákrok vám pomůže esteticky, ale je nutné dodržovat vhodnou prevenci.

Více o laserovém odstranění a elektrokauteru >>

Co je sklerotizace

Časově nenáročný zákrok bez nutnosti pracovní neschopnosti a hospitalizace. Je vhodnou volbou pro odstranění metličkových žilek na nohou a jiných částech těla. 

Do rozšířené žilky se aplikuje sklerotizační látka (kapalina, pěna), která vyvolá „sterilní zánět“, což způsobí, že se žilka uzavře a následně vstřebá.

Zákrok trvá okolo 30-60 minut a je důležité po něm nosit kompresní punčochy. První dva dny je máte 24 hodin denně, následně si je můžete v leže sundávat.

Sklerotizaci bývá vhodné rozdělit na 2-4 sezení s odstupem 4-6 týdnů.

Více o zákroku >>

Další zákroky na odstranění žilek


Reference:

1/ nhlbi.nih.gov. What are varicose veins? Dostupné na: https://www.nhlbi.nih.gov/health-topics/varicose-veins [2014, February 13]
2/ mayoclinic.org. Women’s Wellness: Very conscious of varicose veins. Dana Sparks. Dostupné na https://newsnetwork.mayoclinic.org/discussion/womens-wellness-very-conscious-of-varicose-veins/ [March 22 / 2018]
3/ ncbi.nlm.nih.gov. Varicose Veins. Meghal R. Antani, Jeffery B. Dalttilo. Dostupné na: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470194/ [August 4 / 2021]
4/ nhlbi.nlm.nih.gov. How are varicose veins tread? Dostupné na: https://www.nhlbi.nih.gov/health/varicose-veins [2014, Februar 13]

 

Nabídka zákroků estetické dermatologie k tématu žilky:

Sklerotizace křečových žil (pěnová a kapalinová)

Sklerotizace samotná neřeší příčinu křečových žil. Nejčastěji se jí používá k ošetření kosmeticky obtěžujících metliček a retikulárních křečových žil.