Praha

Plastická chirurgie

+420 273 038 900

Brno

Plastická chirurgie & estetická dermatologie

+420 513 033 763

Liberec

Plastická chirurgie & estetická dermatologie

+420 605 201 155

+
Vylepšení obličeje zahrnuje také chirurgii lícních kostí a to nejen z důvodů čistě kosmetických, ale i zdravotních. Ačkoli se jedná o zákrok minoritní v objemu výkonů plastické chirurgie, MUDr. Lukáš Frajer z Centra estetické medicíny Perfect Clinic uvádí, že se počet pacientů, kteří se rozhodli řešit svou estetickou vadu pomocí lícních implantátů, výrazně zvyšuje. Překvapivě je více zájemců z řad mužů.

Ať se nám to líbí nebo ne, ideál krásy je do jisté míry dán matematicky podle proporcí, linií a vzdáleností v obličeji. Pokud je přítomen deficit v této části, augmentace pomocí lícních implantátů opravdu může přiblížit obličej ”ideálu krásy”. Nesporné je, že implantáty některé obličeje udělají minimálně zajímavějšími a jejich nositelům přinesou pozitivní zájem okolí. MUDr. Frajer míní, že některé slečny tím opustí zónu “šedé myšky”.

Ženy? Kdepak, zejména muži…

Ač je to možná k nevíře, v Perfect Clinic evidují zájemce o augmentaci lícních kostí zejména u mužů okolo 20-30 let, kteří nejsou spokojeni se svými rysy v obličeji. Často je tento zákrok kombinován s korekcí brady a projekcí dolní čelisti či korekcí nosu.

Lícní implantáty se používají u pacientů či pacientek, kteří nemají jasně definovanou oblast lícních kostí. Jinými slovy jsou lícní kosti nevýrazné či malé. Vnímání tohoto estetického defektu je samozřejmě značně individuální, ale poptávka po takových výkonech je však, trochu nečekaně, častější u mužů, kteří touží po „ostře sekaných rysech” v oblasti lícních kostí či čelisti. Speciální kategorii tvoří podle Frajera pacienti s vrozenou vývojovou vadou, kdy se jedná zejména o pacienty s hemiatrofíí obličeje či Rombergovým syndromem. Další specifickou skupinou jsou pacienti se získanou vadou - nejčastěji na základě úrazu.

Aby efekt nebyl defekt

Operace umožní zvětšení lícních kostí a korekci estetické vady. Velmi důležitý je um a cit chirurga, protože výsledek augmentace lícních kostí by měl být přirozený vzhledem k výchozím proporcím obličeje. Špatně zvolený implantát může vést k výrazné změně obličeje, který pak nabývá tzv. ”mongoloidních rysů. Augmentace lícních kostí nemá žádná omezení z hlediska pohlaví, podstoupit ji mohou muži i ženy, operační technika je u obou pohlaví také stejná, pro muže je možné zvolit implantát o trochu větší.

Zkouška nanečisto

Vzhledem k tomu, že se jedná o zásah v oblasti obličeje, což je pro každého velmi citlivá záležitost, lze poměrně věrohodně „otestovat“ výsledek možného chirurgického zákroku nejprve aplikací kyseliny hyaluronové do této oblasti nebo na velmi krátkou dobu aplikací fyziologického roztoku. Pacient se pak může rozhodnout, zda-li mu tento zákrok přinese očekávaný výsledek.

„Samotný zákrok není nijak náročný ani dramatický. Operace probíhá pouze v celkovém znecitlivění a trvá zhruba 45 minut. Řez je situován na sliznice v oblasti horního rtu, proniká se na okostici horní čelisti a pod ní je preparována kapsa pro vložení implantátu. Následně je vložen implantát, který je fixován dvěma titanovými šrouby, následuje výplach s antibiotiky a uzavření rány na sliznici. Pacient užívá týden antibiotika, po výkonu je vhodné také nosit dva týdny kompresní masku. Nevyhnutelným diskomfortem jsou modřiny a otok v oblasti tváří a lící, který může prostupovat na krk a hrudník a přetrvávat jeden až dva měsíce. Pooperační bolesti jsou zvladatelné užíváním běžných analgetik, po pár dnech bolest zcela vymizí. Je však třeba počítat s tím, že finální výsledek je hodnotitelný zhruba až za 3 - 4 měsíce po výkonu! Zákrok nemá žádné kontraindikace, stejně tak nejsou známa žádná rizika. Pokud je implantát dobře vhojen, nahrazuje vlastní kost a efekt operace je trvalý,” popisuje doktor Frajer operaci z lékařského hlediska.

Augmentace pomocí lícních implantátů

Foto před:

 

Foto po:

 

Ceník zákroků